Awards

2016 Junior Division Awards

Daphne Nicholson Award - Jeff Balen

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

The Boots Memorial Award - Margi Spooner
Awarded to recognize long standing commitment, dedication & contribution to the community and camaraderie of our club in the spirit of our founder, Dr. Lawrence "Boots" Boothroyd.  

Junior Division Initiative Award  - Duncan  White 
Given to those who have made a difference to the West Vancouver Field Hockey Club.

West Vancouver Field Hockey Club Junior Division Honorary Lifetime Membership Award 
Jane Kozniuk and Jo-Ann Harrington 
Given to those who have made a difference to field hockey on the North Shore.

Junior Umpiring Award - Dot Forder

Given to recognize Outstanding Dedication by a Junior Official.


Junior Coach Award - Christina Stewart,  Emma Neil-Klein, Zoe Blue

Given for Inspiring WVFHC's Next Generation of Players.


Graduating Junior Coaches Recognition Awards

Jessie Alexander, Zoe Blue, Rachel Cannon, Christina Daudlin, Holly Dye, Dot Forder, Natashe Gregg, Akaya Kimata, Emma Neil-Klein, Christina Stewart, Rachel Spouge, Lucy Walsh .  


Click here to view photos from the 2016 Volunteers Appreciation & Awards night


A special thank you to all of the local businesses who generously donated our fabulous door prizes: 
Tap House, Park Royal, My Foot Canada, 4 Cats West Vancouver, Bella Ceramica, Bene Sushi, Webber Naturals, Ambleside Massage, The Edge Climbing Centre and Field Hockey Canada

2015 Junior Division Awards

▲Top

Daphne Nicholson Award - Don Bird

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

The Boots Memorial Award - Jennifer Taylor
Awarded to recognize long standing commitment, dedication & contribution to the community and camaraderie of our club in the spirit of our founder, Dr. Lawrence "Boots" Boothroyd.  

Junior Umpiring Award - Shelby Slay, Zachary Curran, Kieran Livingstone

Given to recognize Outstanding Dedication by a Junior Official.


Junior Coach Award - Rebecca Varty, Alex Schmaling

Given for Inspiring WVFHC's Next Generation of Players.


Graduating Junior Coaches Recognition Awards


Rudi Ballard, Jenna Birch-Jones, Rachel Bird, Sophia Bombara, Juliet Booker, Frances Bradford, Stefanie Fleckenstein, Madison Fraser, Melissa Henry, Julie Joyce, Laura MacLachlan, Alexander Schmaling, Shelby Slay, Aiden Stephens, Rebecca Varty, Sarah Walker, Rose Wilby, Katie Young . 

2014 Junior Division Awards

▲Top

Daphne Nicholson Award - Dan Pescott

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

Junior Umpiring Award - Liisa Vlahovic

Given to recognize Outstanding Dedication by a Junior Official.


Graduating Junior Coaches Recognition Awards


Marion Arnott, Emslie Attisha, Lena Benwood, Carley de Pyffer, Isabelle Gouin, Lexy Dong, Nicole Dye, Anna Hetherington, Mischa Lees, Veronica Logelin, Lucy Mavko, Taylor Pearson, Kate Stephen-Tammuz, Jessie Treagus, Laura Ward.60   

2013 Junior Division Awards

▲Top

Daphne Nicholson Award - Cathy Eggertson

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

Junior Division Initiative Award - Steve Davis

Given to those Who Have Made a Difference to Field Hockey on the North Shore.  

 

Junior Umpiring Award - Michaela Harris

Given to recognize Outstanding Dedication by a Junior Official.


Graduating Junior Coaches Recognition Awards


Katarina Angus, Syd Boothroyd, Quentin Clark, Maddy Galts, Sam Giannone, Emily Henry, Jayme Jenkins-Boale, Sophie Goodman, Amy Jones, Sophie Jones, Ashley Kirsten, Victoria Konantz, Gabby Lefroy, Natalie Ludwig, Jennifer Ma, Emma MacNaught, Jenna Montgomery, Kelly Oswald, Aidan Pye, Bri Quinville, Rachael Read, Lindsay Rideout, Honor Rozee, Rebekah Scheetien, Miranda Sear, Nicole Spencer, Sam Spooner, Natalie Stewart, Marianne Thomas, Sofie Thompson, Ami Turner, Maddie Turner, Melissa Vogl, Sarah Warner    



2012 Junior Division Awards

▲Top

Honorary Lifetime Membership Award - Keith Purchase 


Daphne Nicholson Award - Gill Elmmitt

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

 

Junior Umpiring Award - 

Outstanding Junior Umpire

 

Graduating Junior Coaches Recognition Awards


Spencer Curran, Stephanie Eggertson, Seonaid Forsyth, Theo Kozniuk, Rachel Donohoe, Alexandra Lamb, Taryn Mark, Matthew Murphy, Kylie Nabata, Brooklynn Nelson, Caoimhe O'Donovan, Kendra Perrin, Joanna Ritson, Lauren Taylor, Amanda Watson, Bronwyn Walton, Sophie Markwick, Hayley Elliot and Shannon Harrington.


2011 Junior Division Awards

▲Top

Daphne Nicholson Award - Margaret Brand

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

 

Junior Umpiring Award - Liam Taffe and Colin Tapp

Outstanding Junior Umpire

 

Graduating Junior Coaches Recognition Awards

2010 Junior Division Awards

▲Top

Honorary Lifetime Membership Award - Pat Macleod


Daphne Nicholson Award - Jocelyn Clennett

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

 

Junior Umpiring Award - Margaux Brand & Elizabeth Booker

Outstanding Junior Umpire

 

Graduating Junior Coaches Recognition Awards

Heather Haughn, Lauren Duffy, Fiona Downey, Hannah Ritson, Heather Crawford, Lauren Mansfield, Tessa Mark, Alex Thicke, Karli Johansen, Nicci Zargarpour, Carly McNeill, Alex Thorne, Anna Crofts, Eliza Nowack, Amanda Bird, Claire Allen, Vanessa Buchanan, Maddie McLaughlin, Alex Falconer, Morin Gougain, Ali Hall, Nicole Lam, Sarah Steer, Alana Mylrea, Lindsay Mix, Jillian Thomas, Kayla Boyd, Taylor Curran, Katie Tathum. 

 

2009 Junior Division Awards

▲Top

Daphne Nicholson Award - Kelley Sones

For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.

 

Junior Umpiring Award - Sam Phillips

Outstanding Junior Umpire

 

Graduating Junior Coaches Recognition Awards

Adrienne Der, Siobhan Gordon, Nicky Graham, Gemma Goulder, Alexandra (Allie) Green, Amy Harrington, Gillian Kershaw, Emily Konantz, Logan McLean, Adriana Mejia-French, Emma Mitchell, Alicia Moles, Brittany Quinville, Emma Ronsley, Sammy Saddler, Blair Saunders, Carli Saunders, Alisha Sekhon, Holly Sherlock, Emily Stewart, Kaileigh Vass, Kimberly Walton, Julia Watson and Caroline Wiggins.

 

2008 Junior Division Awards

▲Top
Life Time Membership Award - Paul Winstanley
 
Daphne Nicholson Award - Jo-Ann Harrington
For recognition of Dedication, Enthusiasm, Leadership and the Love of the Game.
 
Junior Umpiring Award - Melanie Reid
Outstanding Junior Umpire
 
Graduating Junior Coaches Recognition Awards -
Kaela Barker, Emily Blair, Lexie Blaney, Maddie Blaney, Hayley Goodman, Irene Hong, Madelyn Jones, Emily Kaplun, Caroleena Khayette, Kelley Lusk, Jill McGivern, Melanie Reid, Jennifer Thompson and Sarah Zargarpour.

2007 Junior Division Awards

▲Top
Daphne Nicholson Award - Pat Macleod
For Outstanding Contributions to the Junior club
 
Junior Umpiring Award - Andrea Millard
Outstanding Junior Umpire
 
Graduating Junior Coaches Recognition Awards -
Carling Beck, Emma Boggio, Angela Buttress, Rebecca Chatfield, Suzannah Forbes, Ashton Hamilton-Smith, Michelle Hazlett, Delaney Hoole, Kate Jewell, Stephanie Madsen, Katherine McNeill, Holly Miller, Lyndsay Mowatt, Diana Pawson, Barbie Ratzburg, Steffi Steiner, Laura Tomlin-Hood and Graham Wiggins.

2006 Junior Division Awards

▲Top
Daphne Nicholson Award - Jane Kozniuk
For Outstanding Contributions to the Junior club
 
Junior Umpiring Award - Michael Nicholson and Joel Robertson
Outstanding Junior Umpires